Çocuklarımızın Gelişimine Yardımcı Olalım

Salman Khan ‘Neden Oğluma Asla Zeki Olduğunu Söylemeyeceğim?’ adında bir makale yayımlamış. Makalenin içeriğinde çok ilginç ve bilmediğimiz şeyler var.

Öncelikle Salman Khan bir araştırmaya hayata geçirmeye çalışıyor. Bunu oğlunun iyi olduğu şeylerde övmeyerek sadece zorlandığı ve azmini gösterdiği davranışları överek yapıyor. Çünkü beynimizin aslında zorlanarak, hatalar yaparak ve yapamadığımız şeyin üzerine giderek büydüğünü ve daha fazla derinleştiğini söylüyor. Standford Üniversitesi’nden Dr. Carol Dweck uzun yıllar öğrenme karşısında insan zihninin davranışlarını araştırıyor ve iki tip zihin olduğunu söylüyor; sabit zihin ve büyüyen zihin. Dr. Dweck diyor ki sabit zihinli insanlar zekanın genlerle sabitlendiğine inanır. Ancak büyüyen zihinler ise kapasitenin ve zakanın çaba, mücadele ve hatalarla büyüdüğüne inanır diyor.

Bizim de burda çocuklarımıza uygulamamız gerekn çok önemli şeyler var. Çocuğumuzun iyi olduğu şeyleri övmek yerine zorlandığı konularda onlara destek olmalıyız. Mesela, sürekli yapabildiği şeylerde onlara aferin diyoruz, sınavından iyi alıyor aferin diyoruz, odasını topluyor aferin diyoruz. Fakat karnesi kötü gelir kızarız, elindeki bardağı düşürür, kırar kızarız, ödevlerini yapamaz kızarız. Salman Khan diyor ki kızmak yerine onları cesaretlendirin, yapabileceklerini söyleyin. Elindeki bardağı kırınca kızmak yerine bi dahakine dikkatli ol, kendine zarar verebilirsin diyebiliriz. Ödevlerini yapamazsa ona yol gösterebiliriz. Çocuklarımız şevkini kırmayalım, onları destekleyelim. Bu manzaralar artık son bulsun.

kızmak

http://www.egitimpedia.com/egitim-2/neden-ogluma-asla-zeki-oldugunu-soylemeyecegim

Reklamlar
Bu yazı Genel içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s