Ne Kadar Duyarlıyız?

Yazıda da okuduğunuz gibi günümüzde teknoloji 7’den 70’e herkesin ilgi odağı haline geldi. Hatta 7 yaşı bayağı yüksek oldu; bunu 1-2 yaşlarına bile düşürebiliriz. Peki çocuklarımızı internetle, bilgisayarlarla bu kadar haşır neşir büyüterek onlara iyilik mi yapmış oluyoruz? Bilgisayarlara, akıllı telefonlara artık herkes sahip. Bunlar aslında bizim ihtiyacımız haline geldi. Yararlarını saymakla bitmez belki ama çocuklarımızı bunlara maruz bırakmak sizce ne kadar doğru? Veya bunları eğitimde ne ölçüde kullanmalıyız?

Küçük çocuklara, daha konuşmayı bile öğrenmemiş yaştakiler, vakit geçirip sussun diye ağladıklarında veya canları sıkıldıklarında telefon veriliyor. Daha fiziksel gelişimini tamamlamasına yıllar olan bu çocuklardan yaratıcı ve başarılı olmalarını bekliyoruz. Aileler küçük çocuklarını yetiştirirken onların fiziksel gelişimde yardımcı olmaları lazım. Bence 3-4 yaşındaki bir çocuk su istediğinde ebeveynlerin hemen suyu vermesi yerine suyu verirken çocuğuna nasıl suyun konduğunu, musluğu nasıl açıp kapattığını ona göstererek onun da denemesine izin vermelidir.

Aileler bunları yaparken acaba Türkiye’deki eğitimde teknolojiyi onlara zarar verecek düzeyde mi kullanıyoruz? İlköğretimlerde veya ortaokullarda çocuklara ödev verilirken genelde araştırma yapması gereken konular veriliyor. Bunlar çok güzel, eğitici ve öğretici şeyler fakat çocuklar araştırmalarını internetten bularak, kendilerinden bir şey katmadan kopyala-yapıştır yaparak ödevlerini teslim ediyorlar. Bu ne öğretici ne de eğitici sadece çocuklarımızı robotlaştırmaktan başka bir şey değil. Bunun için okullarda çocuklarımıza internet üzerinden nasıl araştırma yapması konusunda da eğitimler vermeliyiz. Mesela internetten araştıracak olduğu konuya dair ne gibi kaynaklar olduğunu bulabilir ve bu kaynaklara kütüphanelerden ulaşabilir. İşte bu çocuklarımızın teknolojiyi etkili bir şekilde kullanmalarını sağlar.

Burada bütün yükü okullara yüklememeliyiz tabi ki. Aileler de duyarlı davranmalılar  ve çocuklarının ne düzeyde internet kullandıklarının ve oyun oynadıklarının bilincinde olmalılar. Hatta internetteki veya bilgisayarla oynanan oyunlar yerine onlara kendilerini geliştirebilecek oyunlar gösterilmelidir. Mesela satranç bunlardan biri.

http://www.egitimpedia.com/dunya-2/silikon-vadisi-yoneticilerinin-cocuklari-neden-teknoloji-girmeyen-bir-okula-gidiyor

Reklamlar
Bu yazı Genel içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s